Unikátní zahrada, z níž lze vycítit rukopis skvělého zahradního architekta Josefa Kumpána se spolu s klasicistně působící budovou Otakara Novotného stala neoddělitelnou součástí literární prvotiny Václava Havla.

Vila Čerych ze slavného Havlova filmu je klenotem české předválečné architektury

Vila Čerych v České Skalici hrdě nese své jméno po místním průmyslníkovi. Honosná budova stojí v rozlehlé zahradě, do které se schází po širokém schodišti přímo z terasy s francouzskými okny. Pro své nadčasové estetické kvality bylo sídlo s rozlehlou zahradou vybráno jako exteriér pro natočení filmu Odcházení.

Klenot české předválečné architektury, rozlehlá zahrada o výměře 1,33 hektarů, slavné filmové místo – to jsou hlavní poznávací znaky českoskalické vily Čerych. „Vila Čerych a její park jsou unikátní křižovatkou 20. století. Genius loci naplňovaný pohnutými lidskými osudy, naděje, úpadek a opět naděje. Když jsme vybírali místo pro natáčení filmu, architekt nám nabídnul několik možností k posouzení. Naše rozhodnutí bylo jednoznačné a okamžité...“, řekl o rodinném sídle Václav Havel.

Novotný navázal na předválečné stavby z bílých cihel

Honosný dům navrhl přední český architekt Otakar Novotný, autor budovy slavného pražského Mánesa nebo obchodního a obytného domu nakladatele Štence v Praze. Architekt ve svých dílech často sledoval linii naznačenou svým učitelem architektem Janem Kotěrou a jinak tomu nebylo ani v tomto případě. V návrhu uplatnil charakteristickou koncepci přirozené struktury materiálu a na vile použil režnou cihelnou architekturu z bílých cementových cihel. Přelomové bylo dekorativní použití oblouků, oblíbeného motivu rondokubismu i stylu art deco. Interiér domu má celkem 1162 m². Ve většině místností je původní dřevěné obložení a vestavěný nábytek. Také byste zde našli na tehdejší dobu moderní techniku, jako domácí telefon rozvedený do pokojů, skryté ústřední vytápění či francouzské žaluzie. Od roku 1958 je stavba včetně zahrady památkově chráněná.

K efektním prvkům patří široké schodiště vedoucí do zahrady, jejíž součástí je i velký dekorativní bazén, v jehož rozích bývaly umístěny kovové žáby jako chrliče vody.

Prvorepubliková krása, včetně lavičky s loubím

Magická zahrada je prací slavného architekta Josefa Kumpána, který prostor rozčlenil na jednotlivé charakterově odlišné části, které na sebe přirozeně navazují a ve vzdálenějších koutech přechází v anglický park. V zahradě nechybí ani designové architektonické prvky. Nejrozsáhlejší je centrální altán s postranními pergolami, který pohledově uzavírá reprezentativní zahradu s okrasným jezírkem. V jihozápadní části zahrady se nachází kašna a dřevěná zahradní besídka.

Areál v dosti velké míře splňoval představy filmařů. Filmové prostranství zahrnovalo rozlehlou zahradu s okrasným bazénem a velkým dřevěným zahradním altánem. 

Čerychovi zde bydleli do roku 1948

Rodinné sídlo je už téměř 100 let němým svědkem politických i společenských poměrů našeho státu. Dvoupatrový dům s velkou zahradou daroval ke svatbě továrník Ladislav Bartoň z Dobenína své neteři Marii, která se v roce 1924 provdala za místního továrníka Jiřího Čerycha. Rodina Čerychových v domě bydlela od poloviny 20. let a dům opustila krátce po komunistickém puči v roce 1948. Od té doby byl objekt využíván jako sídlo krajské politické školy Svazu československé mládeže a později jako zdravotnické středisko. Obdobně necitlivým způsobem se minulý režim postaral také o "údržbu" výjimečné zahrady a její architektury. Bazén postupně chátral a rozpadaly se treláže a altány.

V rámci restitucí byl majetek rodině vrácen v roce 1990. Rodiče se již této nápravy nedožili a bratři Jiří a Ladislav se rozhodli v roce 2001 ke šlechetnému činu a objekt darovali Nadaci občanské společnosti k neziskovým účelům. Dům byl následně přestavěn na vzdělávací středisko, které zde začalo pořádat vzdělávací kurzy, přednášky, konference i setkání na mezinárodní a evropské úrovni. Památka sloužila jako osvětové, vzdělávací a kulturní centrum téměř 20 let. Aktuálně je znovu na prodej.

Vila je na prodej, poslání má pokračovat

Vilu si můžete pronajmout jako netradiční místo pro pořádání kurzů, seminářů či rodinných setkání. Krásné místo s atmosférou reprezentačního sídla 20. let minulého století také nabízí výjimečnou atmosféru pro konání svatebních obřadů. Její bývalý provozovatel, společnost Centrum rozvoje Česká Skalice, své aktivity v objektu ukončil v roce 2020. Od té doby se nadace pokouší nalézt nového provozovatele. „Vila potřebuje rekonstrukci v řádech milionů až desítek milionů korun a my nemůžeme dopustit, aby dál chátrala,“ řekla ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti Taťána Plecháčková.

Zdroje:

  • www.vilacerych.cz/
  • www.slavnevily.cz
  • www.ceskoskalicko.cz
  • www.nros.cz

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: archiv www.vilacerych.cz